With the economy still making it’s way back into robust health, it seems most households are still pinching pennies. That’s why Good Cook is focusing all month long on ways to make budget-friendly eating fun! Who says scrimping has to mean suffocating? With a little planning and a bit of imagination, it’s easy to eat well without breaking the bank.
When you have one of those weeks where you’re really trying to save cash, we’ve pulled together a $25 Eating plan! It’ll feed four for one week. And, while you won’t necessarily want to eat this way forever, it’s a great way to cut back on spending, while still stocking your table with delicious foods!

GROCERY LIST:

1. PROTEIN. Buy 3-pounds of chicken legs or thighs. Dark meat is chock full of flavor and nutrients, and is significantly cheaper than white meat. APPROXIMATE COST: $3

2. RICE. A 2-pound bag of rice will fill out your meals for just a few pennies per serving. APPROXIMATE COST: $1.50

3. PASTA. Buy 2-pounds of store brand pasta and you’ll have enough pasta to feed a crowd for less than two bucks! APPROXIMATE COST: $2

4. SPAGHETTI SAUCE. Storebought spaghetti sauce is cheap and can be used as a sauce or marinade for chicken or pasta for a quick, tasty dish! APPROXIMATE COST: $2

5. MILK. A gallon of Vitamin D milk lends needed nutrients and filling fat to meals. APPROXIMATE COST $2.50

6. MARGARINE. Add a little flavor and fat to your cooking with a box of margarine. It’s cheaper than butter, and you don’t need much for a week of cooking APPROXIMATE COST: $1

7. BREAD. Buy a loaf of white or wheat bread for about a buck and you’ll have toast, peanut butter sandwiches, or a perfect palate for poached eggs! APPROXIMATE COST: $1.25

8. EGGS. A dozen eggs adds protein to everything from breakfast to lunchtime egg-salad sandwiches for cheap! APPROXIMATE COST: $1

9. PEANUT BUTTER. Cheap and filling, you can round out your mealtime options by having peanut butter in the pantry. APPROXIMATE COST: $2.50

10. JELLY. Storebought jelly is perfect for spreading on toast in the morning or slathering on peanut butter sandwiches for lunch! APPROXIMATE COST: $1.50

11. FRUITS & VEGGIES. Once you’ve shopped for the basics, use any extra money to buy on-sale fruits and veggies to round out your week of eating!

Have other budget-friendly favorites? Leave us a comment, or join our Facebook and chime into our month-long discussions on how to save cash on groceries!

Facebooktwittergoogle_plusmail
Posted in Smart Ideas by Goodcook staff | Tags: .
Comment